Figurine
29-221-244
From: Iran | Hamadan (uncertain) | Rayy (uncertain)
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 29-221-244 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iran | Hamadan (uncertain) | Rayy (uncertain) |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Metal |
| Iconography | Cat? |
| Description | Animal (cat?) with wide mouth, long nose, small bumps for ears. Two front and back legs are connected. Nub for tail. Stands on its own; thin body, large hips. |
| Height | 0.7 cm |
| Length | 3 cm |
| Width | 2 cm |
| Credit Line | Bequest of Maxwell Sommerville, 1904 |
| Other Number | 244 - Sommerville Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

