Figurine
29-221-243
From: Iran | Hamadan (uncertain) | Rayy (uncertain)
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 29-221-243 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iran | Hamadan (uncertain) | Rayy (uncertain) |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Metal |
| Iconography | Cat? |
| Description | Cat-like animal with human-like nose. Ears like cat's, bump on head, human mouth, legs protrude from chest. Flat protusion on back where tail would be |
| Height | 0.7 cm |
| Length | 4 cm |
| Width | 0.75 cm |
| Credit Line | Bequest of Maxwell Sommerville, 1904 |
| Other Number | 243 - Sommerville Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

