Figurine
29-221-236
From: Iran | Hamadan (uncertain) | Rayy (uncertain)
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 29-221-236 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iran | Hamadan (uncertain) | Rayy (uncertain) |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Metal |
| Iconography | Dog? | Fox? |
| Description | Dog/fox with long ears, nose, and tail. Four legs can stand on its own. Hole through shoulder area. |
| Height | 0.7 cm |
| Length | 3.5 cm |
| Width | 2.5 cm |
| Credit Line | Bequest of Maxwell Sommerville, 1904 |
| Other Number | 236 - Sommerville Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

