Figurine
29-221-235
From: Iran | Hamadan (uncertain) | Rayy (uncertain)
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 29-221-235 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iran | Hamadan (uncertain) | Rayy (uncertain) |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Metal |
| Iconography | Animal | Horse? | Bull? |
| Description | Animal (horse/bull?) with ears, ribs, long tail, bulge on one side attached to flat piece under legs, representing the ground. |
| Height | 1.5 cm |
| Length | 5.5 cm |
| Width | 3.5 cm |
| Credit Line | Bequest of Maxwell Sommerville, 1904 |
| Other Number | 235 - Sommerville Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

