Figurine
29-221-234
From: Iran | Hamadan (uncertain) | Rayy (uncertain)
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 29-221-234 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iran | Hamadan (uncertain) | Rayy (uncertain) |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Metal |
| Iconography | Tiger |
| Description | Pendant illustrating top view of head and neck of tiger. Perpendicular to neck is an oval band which has a hole in its ends where it can be attached to something else. Main part of pendant has gold coat of paint. A face (animal/human?). Bottom half of object shows eyes, nose, mouth, at brow, two animal-like ears. Above hair is a horizontal bar with two holes (0.2 cm) on each side. Backside is undecorated. Gold paint in crevices. Sommerville Lists: small gilt bronze dragon head. |
| Length | 2.5 cm |
| Width | 1.5 cm |
| Depth | 0.5 cm |
| Credit Line | Bequest of Maxwell Sommerville, 1904 |
| Other Number | 234 - Sommerville Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

