Figurine
29-221-233
From: Iran | Hamadan (uncertain) | Rayy (uncertain)
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 29-221-233 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iran | Hamadan (uncertain) | Rayy (uncertain) |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Metal |
| Iconography | Bird |
| Description | Bird with feathers on top of head. Large eyes; hatchmarks on body. Sitting on a pole on rectangular base with "criss-cross" design. |
| Height | 0.5 cm |
| Length | 4 cm |
| Width | 1 cm |
| Credit Line | Bequest of Maxwell Sommerville, 1904 |
| Other Number | 233 - Sommerville Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

