Figurine
29-221-232
From: Iran | Hamadan (uncertain) | Rayy (uncertain)
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 29-221-232 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iran | Hamadan (uncertain) | Rayy (uncertain) |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Metal |
| Iconography | Dog |
| Description | Small dog. Ears, nose, legs, and tail represented by triangular points off body shape. Stands on its own. Hole 0.2cm diameter through the shoulder area. |
| Height | 0.6 cm |
| Length | 1.5 cm |
| Width | 1.5 cm |
| Credit Line | Bequest of Maxwell Sommerville, 1904 |
| Other Number | 232 - Sommerville Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

