Figurine
29-221-231
From: Iran | Hamadan (uncertain) | Rayy (uncertain)
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 29-221-231 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iran | Hamadan (uncertain) | Rayy (uncertain) |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Metal |
| Iconography | Cat? |
| Description | Cat/Giraffe? Long neck and forelegs, rest of body represented by a nub. Eyes, ears, and nose front paws are connected. |
| Height | 1.5 cm |
| Length | 4.5 cm |
| Width | 1.5 cm |
| Credit Line | Bequest of Maxwell Sommerville, 1904 |
| Other Number | 231 - Sommerville Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


