Figurine
29-221-228
From: Iran | Hamadan (uncertain) | Rayy (uncertain)
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 29-221-228 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iran | Hamadan (uncertain) | Rayy (uncertain) |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Metal |
| Iconography | Boot |
| Description | Metal boot, with ridge around ankle part of the boot. On the calf/skin, a swirl motif is found. Flat soled. Nub on top with hole through it. |
| Height | 0.7 cm |
| Length | 3.7 cm |
| Width | 1.5 cm |
| Credit Line | Bequest of Maxwell Sommerville, 1904 |
| Other Number | 228 - Sommerville Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

