Figurine
29-221-226
From: Iran | Hamadan (uncertain) | Rayy (uncertain)
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 29-221-226 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iran | Hamadan (uncertain) | Rayy (uncertain) |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Metal |
| Iconography | Cat? | Dog? |
| Description | Cat/dog with eyes, nose, ears, front paws defined. Flat after the tail and hind legs. When standing, looks like it is jumping on hind legs. One ear with slight damage. |
| Height | 2 cm |
| Length | 2 cm |
| Width | 0.7 cm |
| Credit Line | Bequest of Maxwell Sommerville, 1904 |
| Other Number | 226 - Sommerville Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


