Figurine
29-221-225
From: Iran | Hamadan (uncertain) | Rayy (uncertain)
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 29-221-225 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iran | Hamadan (uncertain) | Rayy (uncertain) |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Metal |
| Iconography | Goat |
| Description | Metal figurine in the shape of a goat . |
| Height | 1 cm |
| Length | 1.5 cm |
| Depth | 0.5 cm |
| Credit Line | Bequest of Maxwell Sommerville, 1904 |
| Other Number | 225 - Sommerville Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

