Figurine
29-221-224
From: Iran | Hamadan (uncertain) | Rayy (uncertain)
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 29-221-224 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iran | Hamadan (uncertain) | Rayy (uncertain) |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Metal |
| Iconography | Face |
| Description | Human face with large mouth. Looks like a comedy mask with brow, hairline, nose, and mouth well defined. Nub on top of head with a through it. |
| Height | 1 cm |
| Length | 2.5 cm |
| Width | 2 cm |
| Credit Line | Bequest of Maxwell Sommerville, 1904 |
| Other Number | 224 - Sommerville Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.