Figurine
29-221-223
From: Iran | Hamadan (uncertain) | Rayy (uncertain)
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 29-221-223 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iran | Hamadan (uncertain) | Rayy (uncertain) |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Metal |
| Iconography | Hand |
| Description | Perhaps a miscast pendant. Metal flows into what is supposed to be a loop. Perhaps meant to be a hand, but metal has run between fingers in casting process. All fingers are cut off at first knuckle. |
| Length | 2 cm |
| Width | 1.25 cm |
| Depth | 0.5 cm |
| Credit Line | Bequest of Maxwell Sommerville, 1904 |
| Other Number | 223 - Sommerville Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

