Effigy Jar
40-15-472A
From: Panama | Sitio Conte
Curatorial Section: American
| Native Name | Olla |
| Object Number | 40-15-472A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Cocle |
| Provenience | Panama | Sitio Conte |
| Site Name | Sitio Conte |
| Culture Area | Central American |
| Locus | Burial 18 |
| Date Made | 450 - 900 CE |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Iconography | Turtle |
| Description | Polychrome: red and sepia on cream. Small annular base, hemispherical side, low convex upper body. Two small turtle heads at opposite sides of sharp perimeter; short vertical neck. Lid in form of flattened bird's head with beak in relief. Design of "carapace" red discs encircled by sepia lines. |
| Height | 19.5 cm |
| Outside Diameter | 28.2 cm |
| Credit Line | Panama, Cocle Expedition; J. Alden Mason, 1940 |
| Other Number | B18 - 34A - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




