Knife
97-563-5729
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Berks County | Hans Hoch's Fields
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-5729 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Berks County | Hans Hoch's Fields |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Quartzite |
| Technique | Chipped |
| Description | Roughly triangular blade; small, unequal shoulders; shallow side-notch; recent break at opposite corner; indented base; base and corner smoothed. |
| Length | 4.6 cm |
| Width | 2.4 cm |
| Thickness | 0.7 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-5729 - Old Museum Number | 14103 - ANSP Number | 180 - Other Number | 76 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


