Sherd
64-15-556
From: Guatemala | Department of Peten | Altar de Sacraficios
Curatorial Section: American
| Object Number | 64-15-556 |
| Current Location | On Loan |
| Provenience | Guatemala | Department of Peten | Altar de Sacraficios |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Ceramic | Pigment |
| Description | Same as -555. Exterior slip only goes part way down. Red areas and lines, black lines and designs on interior. Beveled, outflaring rim. Medium fine paste. |
| Height | 10.7 cm |
| Width | 9.8 cm |
| Thickness | 0.6 cm |
| Credit Line | Gift of the Peabody Museum, Harvard University, 1964 |
| Other Number | 50A11 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

