| Object Number | 29-201-228 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Morocco |
| Section | African |
| Materials | Ceramic |
| Description | Orange-buff ware. Mrs. William's notes states that it is used for milk and other liquids and skin is tied over top for cover. Flat base, barrel-shaped body contracting to wide neck with vertical sides; two loop handles from neck to body. |
| Height | 21.2 cm |
| Width | 14.3 cm |
| Outside Diameter | 12.5 cm |
| Credit Line | Williams Moroccan Expedition; Talcott Williams and Sophia Wells Royce Williams, 1898 |
| Other Number | T.W.16 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



