Cord
AF1382A
From: Kasai District | Belgian Congo
Curatorial Section: African
| Object Number | AF1382A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bayanzi |
| Provenience | Kasai District | Belgian Congo |
| Section | African |
| Materials | Plant Fiber |
| Description | Bundle of tightly twisted plant fiber; a piece hangs from it that is wrapped brown string and has a red colored tassel. |
| Length | 18 cm |
| Width | 11 cm |
| Credit Line | Purchased from J. F. G. Umlauff, 1912 |
| Other Number | 1451 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

