Box
AF1344A
From: Kasai District | Belgian Congo
Curatorial Section: African
| Object Number | AF1344A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bushongo | Bambala |
| Provenience | Kasai District | Belgian Congo |
| Section | African |
| Materials | Wood | Fiber |
| Description | Rectangular shaped box with woven panels. Box ornamented with carving. |
| Height | 16.2 cm |
| Length | 62 cm |
| Width | 19.8 cm |
| Credit Line | Purchased from J. F. G. Umlauff, 1912 |
| Other Number | 669 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.