Box
AF541A
From: Zaire | Kasai District | Belgian Congo
Curatorial Section: African
| Object Number | AF541A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bushongo | Bambala |
| Provenience | Zaire | Kasai District | Belgian Congo |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Technique | Carved |
| Description | Carved wooden pigment box with lid; shape of a Bushongo basket. Cylindrical body with faint carvings of diamond shape forms. Square base. |
| Height | 13 cm |
| Outside Diameter | 12.5 cm |
| Credit Line | Purchased from J. F. G. Umlauff, 1912 |
| Other Number | 561 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




