Sword
AF1214A
From: Zaire | Belgian Congo | Kasai District
Curatorial Section: African
| Object Number | AF1214A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bayaka |
| Provenience | Zaire | Belgian Congo | Kasai District |
| Section | African |
| Materials | Iron | Wood |
| Description | Iron sword; blade is ornamentally perforated, oblong shape; wooden handle; twisted iron wire is wrapped around body of handle; bulbous segmented iron work near rim of handle; conical shape iron object is attached to end of handle. |
| Length | 69 cm |
| Width | 5 cm |
| Credit Line | Purchased from J. F. G. Umlauff, 1912 |
| Other Number | 1078 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.