Sample
AF1623B
From: Zaire | Lukolela Town | Belgian Congo | Pool Malebo
Curatorial Section: African
| Object Number | AF1623B |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Zaire | Lukolela Town | Belgian Congo | Pool Malebo |
| Section | African |
| Materials | Tobacco |
| Description | Braided fiber. Piece of braided fiber wrapped and bound into an oval shaped ball. |
| Height | 6 cm |
| Length | 11 cm |
| Width | 6 cm |
| Credit Line | Purchased from J. F. G. Umlauff, 1912 |
| Other Number | 1434 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

