| Object Number | B15638 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Diqdiqqeh |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Terracotta |
| Iconography | Gilgamesh |
| Description | CBS Register: U.1132 is corrected to U.1332. terracotta, molded relief. nude gilgamesh holding ampulla. head in front face. |
| Height | 9.1 cm |
| Width | 4.9 cm |
| Depth | 2.3 cm |
| Credit Line | British Museum/University Museum Expedition to Ur, Iraq, 1924 |
| Other Number | U.1332 - Field No SF | 94 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
