Pot
Cup
AF460A
From: Zaire | Kasai District | Belgian Congo
Curatorial Section: African
| Object Number | AF460A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bayanzi |
| Provenience | Zaire | Kasai District | Belgian Congo |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Description | Wooden cup; flat base; concave sides; smooth surface; very plain-carving of three horizontal lines on both the rim and base around cup; rim is slightly oblong, yet more circular. |
| Height | 6.5 cm |
| Outside Diameter | 9.7 cm |
| Credit Line | Purchased from J. F. G. Umlauff, 1912 |
| Other Number | 799 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.