Cup
AF441K
From: Zaire | Kasai District | Belgian Congo
Curatorial Section: African
| Object Number | AF441K |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Babundu |
| Provenience | Zaire | Kasai District | Belgian Congo |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Technique | Carving |
| Description | Drinking vessel. Wooden cup with flat base; concaved sides; carved ornamentation of a elongated diamond in the center on both the front and back, cross hatch pattern in the center (intersections lines that form small squares); entire body is incised with lines outside the diamond. |
| Height | 5.5 cm |
| Outside Diameter | 9.4 cm |
| Credit Line | Purchased from J. F. G. Umlauff, 1912 |
| Other Number | 785 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.