Bowl
AF447A
From: Zaire | Kasai District | Belgian Congo
Curatorial Section: African
| Object Number | AF447A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bapende |
| Provenience | Zaire | Kasai District | Belgian Congo |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Technique | Carved |
| Description | Wooden vessel; rounded base; bulbous body; flared rim; geometric ornamentation at the base of rim of triangles with crosshatch pattern within and horizontal lines; some type of nail found in bottom center of object. |
| Height | 6.1 cm |
| Outside Diameter | 11 cm |
| Credit Line | Purchased from J. F. G. Umlauff, 1912 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.