Knife
AF1145A
From: Zaire | Belgian Congo | Aruwimi District
Curatorial Section: African
| Object Number | AF1145A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Balolo (Bantu culture) |
| Provenience | Zaire | Belgian Congo | Aruwimi District |
| Section | African |
| Materials | Iron | Wood |
| Description | Iron blade with wooden handle. |
| Length | 36.5 cm |
| Width | 13 cm |
| Credit Line | Purchased from J. F. G. Umlauff, 1912 |
| Other Number | 629 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

