Arrow
AF1806B
From: Zaire | Kasai District | Belgian Congo
Curatorial Section: African
| Object Number | AF1806B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Balolo (Bantu culture) | Basonge |
| Provenience | Zaire | Kasai District | Belgian Congo |
| Section | African |
| Materials | Feathers | Bamboo | Iron |
| Description | Wooden cylindrical shaft; iron head; notched end; feathers found at top end. |
| Length | 65.5 cm |
| Width | 1.1 cm |
| Outside Diameter | 0.7 cm |
| Credit Line | Purchased from J. F. G. Umlauff, 1912 |
| Other Number | 1 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.