Arrow
AF1804A
From: Zaire | Kasai District | Belgian Congo
Curatorial Section: African
| Object Number | AF1804A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Balolo (Bantu culture) |
| Provenience | Zaire | Kasai District | Belgian Congo |
| Section | African |
| Materials | Plant Fiber | Wood | Iron |
| Description | Wooden cylindrical shaft; copper arrow head; notched end; thin piece of raffia wrapped around the top end and upper middle section. |
| Length | 71 cm |
| Width | 2.5 cm |
| Outside Diameter | 0.5 cm |
| Credit Line | Purchased from J. F. G. Umlauff, 1912 |
| Other Number | 1 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.