Knife
AF1379A
From: Zaire | Kasai District | Belgian Congo
Curatorial Section: African
| Object Number | AF1379A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Lokele |
| Provenience | Zaire | Kasai District | Belgian Congo |
| Section | African |
| Materials | Brass | Copper | Iron | Wood |
| Description | Iron blade with wooden handle; handle is wrapped with copper and brass wire; body of handle tapers slightly in the center; ends flare. |
| Length | 19.5 cm |
| Width | 3.3 cm |
| Credit Line | Purchased from J. F. G. Umlauff, 1912 |
| Other Number | 1162 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.