Container
AF1271A
From: Zaire | Kasai District | Belgian Congo
Curatorial Section: African
| Object Number | AF1271A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Baluba | Kanioka |
| Provenience | Zaire | Kasai District | Belgian Congo |
| Section | African |
| Materials | Gourd |
| Description | Used for storage of small articles; some were also used to store oils. Body of container is bulbous with a flat base; eight pointed cut out of a star in top center, yet only three and a half points are evident on the left side because the right side is badly damaged; entire piece is incised with geometric burnt decoration, of large X's and triangles. |
| Height | 6.8 cm |
| Outside Diameter | 10 cm |
| Credit Line | Purchased from J. F. G. Umlauff, 1912 |
| Other Number | 865 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
