Container
AF1252A
From: Zaire | Kasai District | Belgian Congo
Curatorial Section: African
| Object Number | AF1252A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Baluba | Kanioka |
| Provenience | Zaire | Kasai District | Belgian Congo |
| Section | African |
| Materials | Gourd |
| Description | Used for storage of small articles; some were also used to store oils. Body of container is bulbous with a flat base; five pointed cut out of a star in top center; entire piece is incised with geometric burnt decoration, of large X's and triangles; a strand of eight beads where found inside the container, this strand once attached the lid to the box.Stem end cut out in form of 5-pointed star to form lid which is attached by three strings of red beads. Incised and blackened geometric decoration. |
| Height | 7.5 cm |
| Outside Diameter | 10 cm |
| Credit Line | Purchased from J. F. G. Umlauff, 1912 |
| Other Number | 843 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




