| Object Number | 29-4-22A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Japanese |
| Provenience | Japan |
| Section | Asian |
| Materials | Ceramic |
| Technique | Satsuma Style |
| Description | Tea caddy. Ring base, slightly expanding sides. The body is covered in gold with a flower motif. Two scenes are on the side, one with a group of women and one with a group of men. |
| Height | 5.7 cm |
| Outside Diameter | 6.7 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Theron I. Crane, 1929 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



