Sword
AF1231A
From: Zaire | Kasai District | Belgian Congo
Curatorial Section: African
| Object Number | AF1231A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bakete |
| Provenience | Zaire | Kasai District | Belgian Congo |
| Section | African |
| Materials | Brass | Hide | Iron | Wood |
| Description | Iron blade, ornamentally incised down the center of both the front and back; piece of fabric wrapped and knotted tightly at base of blade; double-sided; wooden handle-top half of handle is wrapped with animal hide, ribbed center, flat base decorated with brass tacks. |
| Length | 58 cm |
| Width | 7.1 cm |
| Credit Line | Purchased from J. F. G. Umlauff, 1912 |
| Other Number | 1038 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.