Sword
AF1230A
From: Zaire | Kasai District | Belgian Congo
Curatorial Section: African
| Object Number | AF1230A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bakete |
| Provenience | Zaire | Kasai District | Belgian Congo |
| Section | African |
| Materials | Iron | Brass | Wood |
| Description | Iron blade; double sided; wooden handle; top half is ornamented with two rows of ten brass tacks (both front and back), five tiny holes represent that f tacks are missing of the left side; copper wire is wrapped loosilyl around the cente; base of hilt and one side of the rim is covered with brass tack. |
| Length | 59 cm |
| Width | 7 cm |
| Credit Line | Purchased from J. F. G. Umlauff, 1912 |
| Other Number | 1046 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.