Sword
AF1229A
From: Zaire | Kasai District | Belgian Congo
Curatorial Section: African
| Object Number | AF1229A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bakete |
| Provenience | Zaire | Kasai District | Belgian Congo |
| Section | African |
| Materials | Iron | Leather |
| Description | Double sided, iron blade; wooden handle; upper part is wrapped with leather; round flat base; end of blade protrudes from the center, |
| Length | 60.5 cm |
| Width | 7.2 cm |
| Credit Line | Purchased from J. F. G. Umlauff, 1912 |
| Other Number | 1076 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.