Arrow
AF1816A
From: Zaire | Kasai District | Belgian Congo
Curatorial Section: African
| Object Number | AF1816A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bakete |
| Provenience | Zaire | Kasai District | Belgian Congo |
| Section | African |
| Materials | Wood | Iron | Feather |
| Description | Thin, three sides shaft; four feather quills near end; both neck and top end are wrapped with a thin piece of black colored fiber; notched end; four, four sided prongs near tip; triangular shaped arrow. |
| Length | 72.2 cm |
| Width | 2.8 cm |
| Credit Line | Purchased from J. F. G. Umlauff, 1912 |
| Other Number | 841 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.