Sword
AF1227A
From: Zaire | Kasai District | Belgian Congo
Curatorial Section: African
| Object Number | AF1227A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bakete |
| Provenience | Zaire | Kasai District | Belgian Congo |
| Section | African |
| Materials | Iron | Copper | Wood |
| Description | Iron blade sword with wooden handle; protruding from the top center of handle is a cylindrical knob; top of handle is ornamented with sixteen copper studs; rim of handle is carved into four rounded segments, these segments form into tapered grooves on side of handle; center of handle is ornamented with three disc shaped rings; directly above handle is a piece of fabric wrapped around the neck of the sword; sword is is smooth and flat except for a slight raise down the center; sides of sword flare out to form four triangular points-two near the handle and two near the base. |
| Length | 60 cm |
| Width | 8 cm |
| Credit Line | Purchased from J. F. G. Umlauff, 1912 |
| Other Number | 1074 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.