Box Lid
AF587B
From: Zaire | Kasai District | Belgian Congo
Curatorial Section: African
| Object Number | AF587B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bushongo |
| Provenience | Zaire | Kasai District | Belgian Congo |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Description | Cosmetic box; semicircular container with lid; ornamentation is of geometric design-zigzag and triangles; protruding form from center of lid; lid has an inner rim that fits into the body of the box. Similiar to AD522-ornament in relief is known as a mutuchembe, head of god. |
| Height | 4.5 cm |
| Length | 15.5 cm |
| Width | 7 cm |
| Credit Line | Purchased from J. F. G. Umlauff, 1912 |
| Other Number | 568 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.