Box
AF540B
From: Zaire | Kasai District | Belgian Congo
Curatorial Section: African
| Object Number | AF540B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bushongo | Pianga |
| Provenience | Zaire | Kasai District | Belgian Congo |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Technique | Carved |
| Description | Cosmetic box; semicircular wooden container; carving on lid around rim is of a zigzag pattern; three, vertically set carved horns (antelope) protrude from the center, each horn has three incised lines towards the base; above this is carved a hole; lid has inner rim which fits into base. |
| Height | 4 cm |
| Length | 18.3 cm |
| Width | 8.5 cm |
| Credit Line | Purchased from J. F. G. Umlauff, 1912 |
| Other Number | 561 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.