Lid
AF538B
From: Zaire | Kasai District | Belgian Congo
Curatorial Section: African
| Object Number | AF538B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bushongo | Pianga |
| Provenience | Zaire | Kasai District | Belgian Congo |
| Section | African |
| Materials | Wood | Brass |
| Description | Semicircular wooden container with lid; the rim of lid is decorated with round smooth brass tacks, space about 1cm apart; three protruding carved antelope hornsp on center of the lid, at base of each horn there are incised three vertical lines; both back and front of lid has carving of a series of zigzag parrellel lines-very worn. |
| Height | 4.5 cm |
| Length | 19.5 cm |
| Width | 9 cm |
| Credit Line | Purchased from J. F. G. Umlauff, 1912 |
| Other Number | 566 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




