Box
AF535A
From: Zaire | Kasai District | Belgian Congo
Curatorial Section: African
| Object Number | AF535A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bushongo | Pianga |
| Provenience | Zaire | Kasai District | Belgian Congo |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Technique | Carved |
| Description | Semicircular wooden container with lid; carvings on body of box are of tightly woven zigzag design of a series of parallel lines; interior of box is smooth with a red hue from the pigment it once contained; hole carved towards the back center of the base. |
| Height | 6 cm |
| Length | 23 cm |
| Width | 8.7 cm |
| Credit Line | Purchased from J. F. G. Umlauff, 1912 |
| Other Number | 586 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




