Box Lid
AF534B
From: Zaire | Belgian Congo | Kasai District
Curatorial Section: African
| Object Number | AF534B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bushongo |
| Provenience | Zaire | Belgian Congo | Kasai District |
| Section | African |
| Materials | Wood | Fiber |
| Technique | Carved |
| Description | Semicircular wooden container with lid; carving on lid is of tiny raised diamonds on upper portion, below are a series of intertwining rows of parallel lines; vertically in center of lid is a raised upside down U shape, knob; directly above knob is carved a hole; lid has an interior rim which fits securely into body of box. |
| Height | 6 cm |
| Length | 19 cm |
| Width | 8.5 cm |
| Credit Line | Purchased from J. F. G. Umlauff, 1912 |
| Other Number | 574 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
