Box
AF534A
From: Zaire | Belgian Congo | Kasai District
Curatorial Section: African
| Object Number | AF534A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bushongo |
| Provenience | Zaire | Belgian Congo | Kasai District |
| Section | African |
| Materials | Wood | Fiber |
| Technique | Carved |
| Description | Semicircular wooden container with lid; both front side and back side has same carving as lid (see AF534B); interior of box is smooth; carved hole is found in the upper center of the back of the box; a piece of braided plant fiber wrapped tightly around end of flat wooden peg is found inside box; this was possibly once tied throught the two holes, |
| Height | 6 cm |
| Length | 19 cm |
| Width | 8.5 cm |
| Credit Line | Purchased from J. F. G. Umlauff, 1912 |
| Other Number | 574 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
