Box Lid
AF533B
From: Zaire | Belgian Congo | Kasai District
Curatorial Section: African
| Object Number | AF533B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bushongo | Pianga |
| Provenience | Zaire | Belgian Congo | Kasai District |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Technique | Carved |
| Description | Semicircular wooden container with lid; lid of box is intricately carved-both left and right side are similiar with a large figure eight and a cross hatch pattern incised in the background; the two sides are seperated by two raised vertical horns (antelope)-three horizantal notches are found at the base of each horn; there is a hole carved directly above the horns; object is dark brown in color. |
| Height | 5.2 cm |
| Length | 22.5 cm |
| Width | 8 cm |
| Credit Line | Purchased from J. F. G. Umlauff, 1912 |
| Other Number | 574 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.