Box
AF532B
From: Zaire | Kasai District | Belgian Congo
Curatorial Section: African
| Object Number | AF532B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bushongo | Pianga |
| Provenience | Zaire | Kasai District | Belgian Congo |
| Section | African |
| Materials | Wood | Plant Fiber |
| Technique | Carved |
| Description | Semicircular wooden container with lid; carving on lid is of three large interlacing links with crosshatch pattern incised in the background; braided diamond formation carved around the rim, crosshatch within each diamond; protruding knob with a flat top in the center; directly above knob is a large hole; lid has interior rim that fits securely into box. |
| Height | 6 cm |
| Length | 8 cm |
| Width | 25 cm |
| Credit Line | Purchased from J. F. G. Umlauff, 1912 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
