Box
AF532A
From: Zaire | Kasai District | Belgian Congo
Curatorial Section: African
| Object Number | AF532A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bushongo | Pianga |
| Provenience | Zaire | Kasai District | Belgian Congo |
| Section | African |
| Materials | Wood | Plant Fiber |
| Technique | Carved |
| Description | Semicircular wooden container with lid; front side of box is incised with a row of interlacing diamond shapes; backside is decorated with same patterne has rim of lid; hole is found on the back panel, center, of box; interior of box is roughtly carved; smooth base |
| Height | 8.5 cm |
| Length | 12 cm |
| Width | 32 cm |
| Credit Line | Purchased from J. F. G. Umlauff, 1912 |
| Other Number | N583 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
