Box Lid
AF531B
From: Zaire | Kasai District | Belgian Congo
Curatorial Section: African
| Object Number | AF531B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bushongo | Bangongo |
| Provenience | Zaire | Kasai District | Belgian Congo |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Technique | Carved |
| Description | Semi-circular wooden container with lid; a raised crescent shape in the center; above this is split into five sections and carved a series of zigzag lines, then small squares that are grid- like; below this, in the center, are three protruding cone shaped carvings (possibly representing antelope horns), on both sides is a similiar zigzag design as above; hole found in upper center of lid; lid has an interior rim that fits securley into body of the box. |
| Height | 6 cm |
| Length | 8 cm |
| Width | 25 cm |
| Credit Line | Purchased from J. F. G. Umlauff, 1912 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




