| Object Number | EU1885D |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Upper Levallois |
| Provenience | France |
| Period | Upper Levallois |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Flint nucleus - Roughly square. Fractured by frost at one end. |
| Height | 3.6 cm |
| Length | 7.6 cm |
| Width | 7.5 cm |
| Credit Line | Purchased from the Field Museum, 1914 |
| Other Number | moust 26 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


