| Object Number | EU1885A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Middle Levallois III |
| Provenience | France |
| Period | Middle Levallois III |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Flint flake - Rectangular flake with blade-like edges and natural fracture at end. "Chapeau de gendarme" striking platform. Bluish-grey patination on upper face, dull white with slight "basket" patination on under face |
| Length | 6.5 cm |
| Width | 5.5 cm |
| Credit Line | Purchased from the Field Museum, 1914 |
| Other Number | 65 - Other Number | (2) - Other Number | Moust - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


